اخباروگزارشات کارگری۸آذر ۱۳۹۵

– دادگاه تجدیدنظر کارگران معترض معدن سنگ آهن بافق در بیست و هشتم آذربرگزارمی شود

– تجمع کارگران فولاد عجب شیردراعتراض به تعطیلی کارخانه وبیکارشدن مقابل فرمانداری

– تجمع متقاضیان کارشهر دوراهک برای کار درشهرداری

– گزارشی درباره وضعیت دردناک کارگران کارخانه صنایع چوب اسالم بدنبال عدم پرداخت ماه ها حقوقشان

– مرگ خاموش کارگر جوان کارگاه چوب ‌بری براثر نشت‌ گاز منوکسید کربن

– اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی لوفت هانزا ادامه می یابد

 

دادگاه تجدیدنظر کارگران معترض معدن سنگ آهن بافق در بیست و هشتم آذربرگزارمی شود

محمدعلی جداری فروغی می‌گوید: بیست و هشتم آذرماه دادگاه تجدیدنظر کارگران معدن سنگ آهن بافق در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر یزد برگزار می‌شود.

به گزارش۸آذرایلنا،محمدعلی جداری فروغی، وکیل کارگران شرکت معدن سنگ آهن بافق در مورد آخرین وضعیت پرونده موکلین خود گفت: پس از اعتراض و تجدیدنظرخواهی نسبت به حکم صادره در شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شهر یزد، پرونده موکلین به شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد ارجاع شده است و طبق آخرین خبر، این دادگاه در تاریخ بیست و هشتم آذر ماه، وقت نظارت تعیین کرده‌است.

این وکیل دادگستری افزود: احکام این کارگران شامل حکم حبس و شلاق، به مدت ۵ سال تعلیق شده است.

جداری فروغی تصریح کرد: صرفنظر از این که یکی از موکلینم (محمدحسن تشکری) از ابتدا با شاکی خصوصی مواجه نبوده، در مورد سایر کارگران نیز که شرکت سنگ آهن شکایت کرده بود، در جلسه رسیدگی دادگاه بدوی، نماینده شرکت شکایت خود را پس گرفته و اعلام رضایت کرد. لذا در شرایط حاضر، وضعیت پرونده به گونه‌ای است که امیدواریم با تشکیل جلسه رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر و با توجه به محتویات پرونده، حکم برائت کلیه موکلین صادر شود.

 

تجمع کارگران فولاد عجب شیردراعتراض به تعطیلی کارخانه وبیکارشدن مقابل فرمانداری

 

روزیکشنبه۷آذر،کارگران شرکت فولاد گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق به دنبال معرفی توسط مسوولان این شرکت به اداره تعاون وکار ورفاه اجتماعی برای دریافت بیمه بیکاری و اعلام تعطیلی کارخانه دست به تجمع درفرمانداری عجب شیر زدند.

به گزارش ۸آذرایرنا، حدود ۱۵۰ نفر از کارگران شرکت فولاد گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق با حضور در فرمانداری عجب شیر خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.

فرماندار شهرستان عجب شیر در تجمع این کارگران در سالن اجتماعات فرمانداری با اشاره به اینکه مسوولان شرکت فولاد گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق با این مسئله برخورد احساسی می کنند، گفت: تصمیم تعطیلی کارخانه با توجه به برخی ناهماهنگی ها در شهرستان موجب بیکاری کارگران در شهرستان می شود و تا فردا سه شنبه که در استانداری جلسه در این خصوص برگزار خواهد شد کارخانه تعطیل نخواهد شد و کارگران به کارخود ادامه خواهند داد.

سید شمس الدین مراثی با بیان اینکه هیچ اقدامی در راستای طلب حقوق کارگران از اداره کار در راستای بیمه بیکاری انجام نخواهد شد افزود: بدهکار بودن شرکت قبلی این کارخانه به نام شرکت ذوب آهن سهند غرب و توقیف ۵خودروِی آن با حکم قضائی موجب شده که مسوولان شرکت فولاد گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق به کار احساسی دست بزنند و کارخانه را تعطیل کنند.

فرغانی، معاون مدیر عامل شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق نیز در این تجمع با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۵نفر در این کارخانه کار می کنند، افزود: در سال جاری که این کارخانه را شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق تحویل گرفته است به علت کار نکردن سه ماهه اول سال بیش از ۴۲میلیارد ریال کارخانه بدهکار بوده وحدود ۱۰درصد معوقات پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت ذوب آهن سهند غرب بیش از ۲۵۰میلیار ریال بدهی دارد و نباید بدهی های این شرکت را ما بدهیم افزود: باید مسوولان شهرستان عجب شیر توجه بیشتری به این مورد داشته باشند، زیرا ادامه روند توقف اموال ایجاد مشکل می کند و ما امنیت برای کار نداریم.

کارخانه مجتمع فولاد عجب شیر در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد و در تیر سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید و با تغییرات پی درپی مدیریتی، به ذوب آهن سهند غرب و در اسفند سال ۹۴ به شرکت گسترش خدمات آتیه اندیشان سپهر شرق با همکاری بانک سامان واگذار شده است.

این کارخانه از کارخانه‌های تولید شمش فولادی با ظرفیت اسمی یک هزار تن در روز در آذربایجان شرقی است که در منطقه خضرلو در فاصله هفت کیلومتری عجب شیر واقع شده است.

شهرستان عجب شیر با حدود ۸۵ هزار نفر جمعیت درفاصله ۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

 

تجمع متقاضیان کارشهر دوراهک برای کار درشهرداری

صبح روزگذشته(۷آذر)،جمعی از متقاضیان کار شهردوراهک با تجمع درشهرداری خواستار جذب در شرکت ملی حفاری شدند.

به گزارش۷آذر ایلیانیوز،یکی از متقاضیان کاردر خصوص این تجمع بیان کرد:شرکت ملی حفاری در محدوده ی شهر دوراهک در حال فعالیت می باشد اما متاسفانه حتی یک نیرو هم از بومیان این شهر جذب نکرده است.

براساس این گزارش، در حال حاضر جمعیتی قریب به ۱۱۰ نفر از جوانان شهر دوراهک که بیکار هستند و قصد کار در این مجموعه ملی حفاری دارند.

در رابطه با به کارگیری نیرو های بومی در دکل حفاری ۱۱۴ گفته شده از این ۱۱۰ نفر فقط ۱۵ نفر نیرو جذب خواهند شد.

پس از این تجمع ودخالت اعضای شورای شهرقراربراین شد که براساس قرعه کشی ۱۵ نفر از بین این۱۱۰ انتخاب شوند .

 

 

 

گزارشی درباره وضعیت دردناک کارگران کارخانه صنایع چوب اسالم بدنبال عدم پرداخت ماه ها حقوقشان

کارگر صنایع چوب اسالم گفت: گاز خانگی ما به خاطر عدم پرداخت چند مرحله قبض گاز (حدود ۲۰۰ هزار تومان) از سوی اداره گاز قطع شده است.چگونه مسئولان تاب تحمل بدهی گاز ما را ندارند اما از ما انتظار دارند چند ماه حقوق نگیریم و بدهی آنها را تحمل کنیم.

به گزارش منابع خبری محلی،یک کارگر صنایع چوب اسالم با بیان اینکه حدود شش ماه است که حقوق نگرفته است اظهار داشت: متأسفانه وضعیت زندگی من و همکاران بسیار بد است.

وی افزود: ما هزینه کرایه خودمان را نداریم و زندگی بر خانواده های ما به سختی می گذرد.

این کارگر ادامه داد: گاز خانگی ما به خاطر عدم پرداخت چند مرحله قبض گاز (حدود ۲۰۰ هزار تومان) از سوی اداره گاز قطع شده است اما هیچ کس از حقوق معوقه ی شش ماهه ما حمایت نمی کند.

محمد تأکید کرد: چگونه مسئولان تاب تحمل ۲۰۰ هزار تومان بدهی ما را ندارند اما از ما انتظار دارند چند ماه حقوق نگیریم و بدهی آنها را تحمل کنیم و حتی حاضر می شوند به این راحتی در فصل سرما گاز ما را قطع می کنند.

این کارگر صنایع چوب اسالم با بیان اینکه دو کودک خردسالش در شرایط سرما و بدی زندگی می کنند گفت: هر شب به دلیل شدت سرما بچه ها را به خانه برادرم می فرستم.

وی با اشاره به فیش های نجومی مسئولان و فساد ۸ هزار میلیاردی صنوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: کارگران صنایع چوب اسالم با وجود همه مشکلات، تاکنون سختی ها را تحمل کرده اند اما تحمل سختی بیش از این برای ما طاقت فرساست اما انتشار اخبار فسادهای هزار میلیاردی خون کارگران این کارخانه را به جوش می آورد.

محمد با بیان اینکه اگر به صورت روزمزد برای مردم کار نکنیم نمی توانیم خرج خورد و خوراک خود را در بیاوریم افزود: با وجود کارگری روزمزد به خیلی ها بدهکار شده ایم و من خودم حتی نان خانه ام را نسیه می خرم و ۱۳۰ هزار تومان فقط به نانوایی محل بدهکارم.

این کارگر زحمتکش صنایع چوب اسالم با نشان دادن ترک پینه های بسته شده روی دستش گفت: ما سالها در این کارخانه زحمت کشیده ایم و دوست نداریم این جا را ترک کنیم اما کم کم مجبور خواهیم شد استعفا دهیم و شاید حتی محل زندگی خود را عوض کنیم تا شاید بتوانیم خرج زندگی خود را در بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه ما حاضریم حقوق نگرفتن را تا چند ماه دیگر تحمل کنیم اظهار داشت: مسئولینی که به اینجا آمده بودند برای سرکشی به ما مدام قول می دادند که در اسرع وقت حقوق های شما را پرداخت می کنیم، باید بگویم برای ما پرداخت حقوق اگر قرار باشد منجر به ورشکستگی شرکت شود هیچ ارزشی ندارد.

محمد با بیان اینکه ما روزی آرزوی این را در سر می پروراندیم که فرزندانمان در صنایع چوب اسالم مشغول به کار شوند افزود: ما می خواهیم این شرکت احیا شود حتی اگر به این قیمت برای ما تمام شود که چند ماه دیگر حقوق نگیریم ، ( با لبخندی تلخ می گوید: ) هنوز چند نفری مانده اند که از آنها پول قرض نگرفته ایم.

این کارگر صنایع چوب افزود،ما هیچ کاری به جریان های سیاسی نداریم و به دنبال این جناح و آن جناح نیستیم.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه در طول سالیان گذشته هر بار که مشکلی پیش می آید مسئولان بالادستی فوری به فکر تغییر مدیریت عامل می افتند تصریح کرد: مشکل صنایع چوب اسالم مدیریت نیست بلکه عدم حمایت است، فقط کافی است مسئولین هزینه مواد اولیه لازم جهت تولید را پرداخت کنند تا شرکت بتواند کار خود را شروع کند.

 

مرگ خاموش کارگر جوان کارگاه چوب ‌بری براثر نشت‌ گاز منوکسید کربن

عصرروزگذشته(۷آذر)یک کارگر جوان کارگاه چوب‌بری به دلیل نشت‌ گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داد.

به گزارش۷آذرایلنا،جلال ملکی با اعلام این خبر گفت: ساعت ۱۶:۱۶ حادثه احتمال گاز گرفتگی در محله باغ فیض جنت‌آباد به سامانه ۱۲۵ گزارش و ماموران  ایستگاه ۵۵ به محل اعزام می‌شوند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی ادامه داد: عوامل آتش‌نشانی پس از حضور در محل مشاهده می‌کنند در یک کارگاه چوب‌بری که یک اتاق کارگری هم دارد کارگری در حال استراحت است. ماموران آتش‌نشانی همراه عوامل انتظامی درب را باز کرده و با پیکر جوان ۲۴ ساله‌ای مواجه شدند که ساعت‌ها بود جان خود را از دست داده است.

وی با تاکید بر اینکه علت مرگ توسط پزشکی قانونی بزودی مشخص می‌شود، اظهار کرد: طبق مشاهدات کارشناسان سازمان آتش‌نشانی، در این محل یک آب‌گرم کن بدون دودکش و یک اجاق کوچک خوراک‌پزی وجود داشته که به احتمال زیاد علت مرگ نشت گاز منوکسید کربن بوده است.

ملکی از شهروندان خواست ایام سرما به هیچ عنوان از وسایل بدون دودکش استاندارد استفاده نکنند.

 

اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی لوفت هانزا ادامه می یابد

با شکست مذاکرات روز یکشنبه میان اتحادیه خلبانان آلمان و شرکت هواپیمایی لوفت هانزا، اعتصاب خلبانان ادامه می یابد.

به این ترتیب روز سه شنبه پروازهای کوتاه مدت و روز چهارشنبه پروازهای کوتاه و بلند مدت این شرکت تحت تاثیر اعتصاب خواهند بود. حدود ۱۷۰۰ پرواز در این دو روز لغو می شوند.

به گزارش۲۸نوامبر یورونیوز،طرفین دعوا، هر یک دیگری را مسئول شکست مذاکرات می دانند. مارتین لوتک، سخنگوی لوفت هانزا می گوید: «لوفت هانزا چند پیشنهاد به اتحادیه خلبانان داده است. مذاکرات دیروز همچنین می تواند شروعی برای گفتگوهای بعدی باشد. متاسفانه آنها مذاکرات را قطع کرده اند چون بر خواسته هایشان اصرار دارند و خواستار افزایش بیست درصدی دستمزد هستند که عملی نیست. دو روز دیگر برای تنبیه اعتصاب می کنند، این برای ما ناامیدکننده است».

از سوی دیگر یورگ هاندورگ سخنگوی اتحادیه خلبانان آلمان شرکت هوایی را مقصر می شمارد و می گوید: «ما چهار سال است مشغول مذاکره هستیم. اگر لوفت هانزا می خواست می توانست در این مدت راه حلی روی میز بگذارد. بنابراین ما این اتهام را که حاضر به مصالحه نیستیم رد می کنیم. ما بارها و بارها سعی کرده ایم به جایی برسیم و دوباره شروع کرده ایم، با این وصف هنوز پیشنهاد قابل بحثی عرضه نکرده اند».»

 

در جریان اعتصاب چهار روز گذشته ۲۷۵۵ پرواز لوفت هانزا لغو و بیش از ۳۴۵هزار مسافر سرگردان شدند. تلاش شرکت لوفت هانزا برای یافتن راههای قانونی مقابله با اعتصاب، اتحادیه را به واکنش و ادامه اعتصاب واداشته است.

این چهاردهمین حرکت اعتراضی کارکنان لوفت هانزا از سال ۲۰۱۴ تاکنون است.

شرکت لوفت هانزا حاضر شده است در دو مرحله به افزایش ۴/۴ درصدی حقوق خلبانان اقدام کند اما خلبانان تاکنون با این پیشنهاد موافقت نکرده اند.